Käsityö- ja koristevalmisteet
Käsityö- ja koristevalmisteet voivat olla esimerkiksi luonnonmateriaaleista valmistettuja koristeita, käyttöesineitä, koruja, tekstiilejä, kransseja, asetelmia, kynttilätuotteita, matkamuistoja ja sisustustuotteita.
Tuotteen käyttötarkoitus ratkaisee, mitä vaatimuksia tuotteeseen sovelletaan. Tavallinen koriste-esine voi olla yleinen kuluttajatuote, mutta tuote voi kuulua myös erityissääntelyn piiriin, jos se on esimerkiksi lelu, kynttilä, koru, sähkötuote, henkilönsuojain, elintarvikkeen kanssa kosketuksiin tuleva astia tai kemikaalia sisältävä valmiste.
Käsityö- ja koristevalmisteiden kohdalla toimijan on huomioitava erityisesti:
- tuotteen turvallisuus
- materiaalien alkuperä ja keräämisen luvallisuus
- luonnonmateriaalien puhtaus ja käsittely
- paloturvallisuus
- tukehtumis-, kuristumis-, viilto- ja pistoriskit
- kemikaaliturvallisuus
- korujen metalli- ja kemikaalirajoitukset
- lasten tuotteiden erityisvaatimukset
- oikeat käyttöohjeet ja varoitukset
- pakkausmerkinnät
- hinnan ilmoittaminen ja kuluttajansuoja
Tuotteen luokittelu
Ennen tuotteen valmistusta tai myyntiä on selvitettävä, mikä tuote on lainsäädännön näkökulmasta.
Tuote voi olla esimerkiksi:
- yleinen kulutustavara
- koriste-esine
- käsityötuote
- koru tai asuste
- tekstiilituote
- lelu
- kynttilä tai muu palovaaraa aiheuttava tuote
- elintarvikekontaktimateriaali, kuten astia tai tarjoilualusta
- kemikaali tai biosidi
- sähkötuote
- henkilönsuojain, esimerkiksi heijastimeksi markkinoitu tuote
Luokittelu vaikuttaa siihen, tarvitaanko esimerkiksi CE-merkintää, varoitusmerkintöjä, käyttöohjeita, kemikaalirajoitusten selvittämistä tai muuta dokumentaatiota.
Luonnonmateriaalien kerääminen
Luonnonmateriaaleja käytettäessä on huomioitava jokaisenoikeudet, maanomistajan oikeudet ja luonnonsuojelu. Jokaisenoikeudella saa poimia luonnonmarjoja, sieniä ja rauhoittamattomia kasveja. Sen sijaan esimerkiksi sammalen, jäkälän, elävien puiden osien, tuohen, kaarnan, oksien, varpujen, havujen ja pakurikäävän kerääminen ei yleensä kuulu jokaisenoikeuksiin, vaan edellyttää maanomistajan luvan.
Maahan pudonneita kuivia risuja, käpyjä ja vastaavia irtonaisia luonnonmateriaaleja voi kerätä jokaisenoikeuksien rajoissa, kun kerääminen ei aiheuta haittaa tai häiriötä. Suojelualueilla, kansallispuistoissa ja luonnonpuistoissa voi olla omia rajoituksia, jotka on tarkistettava erikseen.
Rauhoitettuja kasveja, eläimiä tai niiden osia ei saa kerätä, myydä tai käyttää tuotteissa ilman asianmukaista lupaa. Myös CITES-sääntely voi koskea uhanalaisista eläin- tai kasvilajeista valmistettuja tuotteita.