|
Sienestysretket matkailuyritysten palvelutarjonnassa
Teksti: Maarit Ronkainen, Arktiset Aromit ry
Kuva: Arktiset Aromit ry
Matkailijat suosivat nykyään yhä enemmän aktiivilomia, joiden aikana harrastetaan, opitaan uutta tai tutustutaan paikalliseen ympäristöön. Luonnossa liikkuminen on monelle tärkeää, sillä luonnossa virkistäytyminen on hyvää vastapainoa kiireiselle arjelle. Lomamatkat voidaan siksi suunnata juuri luontoympäristöihin ja siellä järjestetyille retkille. Suomi profiloituu voimakkaasti luontomaana, joten matkailussa kannattaa käyttää hyödyksi tätä maamme vahvuutta.
Luonnontuotteiden keruu on alkanut jälleen kiinnostaa. Sienestys on monelle jokasyksyinen harrastus. Sienestäjä saa hyvää hyötyliikuntaa. Samalla hän rentoutuu ja kerää ravitsevia ruoka-aineita. Matkailuyritykset voivat hyvin käyttää tarjonnassaan järjestettyjä luonnontuotteiden keruuretkiä. Ulkomaan matkan sijaan matkailijat voivat kiinnostua juuri kotimaassa vietetystä aktiivilomasta, jonka aikana opittua voisi myöhemminkin hyödyntää. Erityisesti aloittelevat sienestäjät ovat halukkaita opettelemaan uusia sienilajeja kokeneen sienestäjän opastuksessa. Ulkomaalaiset harrastajat saattavat olla kiinnostuneita tutustumaan Suomessa kasvaviin sienilajeihin ja erilaisiin luontoympäristöihin, sillä muualla sienilajisto on toisenlainen kuin täällä.
Sieniretken päätarkoituksena on, että sienestäjät oppivat uusia sienilajeja ja tietävät millaisista maastoista niitä voi etsiä. Retken ohjaajan on oltava kokenut sienestäjä, joka tuntee varmasti sienilajit ja osaa opastaa aloittelijaa. Sienineuvojakoulutus on takuu siitä, että opastaja tuntee Suomessa kasvavat yleisimmät, kauppasieniksi luettavat ruokasienet, niiden näköislajit ja yleisimmät myrkylliset sienet. Kokeneita oppaita voi tiedustella sieniseuroista, marttapiireistä ja maa- ja kotitalousnaisten keskuksilta. Matkailuyritykset voivat tehdä yhteistyötä myös sienestykseen perehtyneiden erä- ja luonto-oppaiden kanssa.
Useimpia yleisimpiä ruokasienilajeja kasvaa koko Suomessa, kuitenkaan vahveroita ei enää esiinny yleisesti Kainuusta pohjoisempana. Sieniretken voi toki järjestää myös siten, että etsitään maastosta erikoisempia sienilajeja, kuten tuoksuvalmuskaa tai bongataan ja pyritään tunnistaman kaikkia maastossa kasvavia sienilajeja. Tateilla ja kantarelleilla on pitkä satokausi, parhaimmillaan kesäkuusta lokakuulle asti. Lämmin syksy voi jatkaa sienikautta pitkälle myöhäissyksyyn. Kuitenkin sienisadot voivat vaihdella vuosittain säiden mukaan, joten ennalta ei voida tarkkaan määrittää nouseeko sieniä varmasti vai ei. Jos kesä ja alkusyksy on kuiva ja lämmin, voi sieniä silti nousta myöhemmin syksyllä säiden hieman viilennyttyä ja sateiden alettua. Sieniretkien etukäteismarkkinoinnille sienisadon ennustamisen epävarmuus voi aiheuttaa ongelmia.
Sieniretkien järjestämiseen kannattaa panostaa. Niiden suunnittelussa voi hyvin käyttää mielikuvitusta ja suunnitella ne siten, että matkailijalle jää muisto elämyksellisestä sieniretkestä. Luonnossa ruokailu on yksi luontoretkien kohokohta. Sieniretkelle voi hyvin etukäteen valmistaa sienistä tehtyä välipalaa. Nuotiolla voi hyvin myös valmistaa kerätyistä sienistä herkullista ruokaa. Tateista, haperoista ja vahveroista voi nopeasti ja helposti paistaa nuotiolla paistoksia. Mukana luonnossa voi myös olla kokki, joka valmistaa jokaiselle sienistä herkullisen, esim. gourmet- tai perinneaterian. Ateria luonnonhelmassa raikkaassa säässä maistuu aina.
Matkailijoita, erityisesti ulkomaalaisia silmälläpitäen, kannattaa panostaa sienimaaston etsimiseen. Kauniit luontomaisemat jättävät matkailijan mieleen hyvän muiston ulkomaanmatkasta. Sienestysaikana luonnon kauneus korostuu, kun ruska värittää luonnon syksyn väreillä. Sieniretkelle osallistujat voivat olla kiinnostuneita myös muista luontoon liittyvistä asioista kuin itse sienistä. Retkenohjaaja voi kertoa maastossa kasvavista kasveista tai luonnonilmiöistä ja herättää osallistujien mielenkiinnon luontoon.
Matkailuyrityksissä voi myös vierailla paljon jo kokeneita sienestäjiä. Heitä varten satoisat maastot kannattaa myös merkitä kartoille, jotta itsenäiset poimijat löytäisivät sienipaikat helpommin. Maastoon voi myös rakentaa sienipolkuja ja -rasteja, joissa kerrotaan siellä esiintyvistä sienistä. Sienestäjille voi järjestää asiantuntijoiden pitämiä luentoja. Sienestysretkistä voi suunnitella myös hauskoja: metsässä voidaan kilpailla vaikkapa siitä kuka löytää eniten esim. rouskuja, kantarelleja tai sienilajeja yhteensä. Opitun kertaamiseksi voi suunnitella tietokilpailuja.
Järjestettyihin retkiin kannattaa liittää sieniruokien valmistukseen tai säilöntään liittyvää toimintaa. Matkailuyrityksen tiloissa voi valmistaa muutaman hyvän ruokalajin tai opetella säilöntää. On syytä miettiä myös sitä, onko asiakkaiden sienisaaliin säilytykseen varattu riittävästi tilaa. Useimmat sienet on valmistettava ruuaksi tai säilöttävä heti retken jälkeen. Kovamaltoiset sienet, kuten kantarelli tai lampaankääpä säilyvät viileässä muutaman päivän. Sienet on kuitenkin parasta puhdistaa, esikäsitellä ja säilöä heti keruun jälkeen. Varsinkin kauempaa tulevien matkailijoiden on muuten mahdotonta saada sieniä kuljetetuksi tuoreena kotiin asti.
Sienet voidaan säilöä pakastamalla, umpioimalla tai kuivamalla. Säilöntää varten on siksi oltava tilat ja riittävä välineistö: pakastin, keittovälineitä ja kuivureita. Sienet yleensä haudutetaan omassa liemessään ennen pakastusta ja rouskut tarvitsevat keittämisen ennen säilöntää. Mökkeihin tai matkailuyrityksen yleisiin tiloihin voidaan hankkia kasviskuivurit, joilla on mahdollisuus säilöä talteenotettu sienisaalis. Kuivatut sienet on helpoin kuljettaa jopa ulkomaille asti. Ne säilyvät hyvin ilmatiiviisti pakattuna ja sienet eivät vaadi niin suurta tilaa ja kevenevät kuivattaessa. Kuivatut sienet voidaan jauhaa myös jauheeksi, joka sopii mausteeksi. Itse kerätyt sienet ja niistä valmistetut säilykkeet ovat myös mainio matkamuisto.
Matkailijat voivat saada kipinän sienestykseen järjestetyiltä sieniretkiltä. He voivat palata myös uudelleen seuraavina vuosina hyvien sienimaastojen äärelle tai opettelemaan uusia sienilajeja opastetuille retkille. Luontoaktiviteetit ja kotimaan matkailu tulevat olemaan yhä suositumpia tulevaisuudessa. Ekologisuus, luonto ja luonnonantimet ovat tulevaisuuden pysyviä trendejä, joita matkailuyritysten kannattaa huomioida toiminnassaan.

Luonnontuotteiden keruu tarjoaa matkailuyrityksille mahdollisuuksia palveluidensa kehittämiseen.
Takaisin |